ارائه دهنده کاملترین خدمات دانشجویی در ایران

بخش یک: اطلاعات عمومی در مورد اوکراین و سفر به این کشور

 ۱- موقعیت جغرافیایی اوکراین

اوکراین با جمعیتی حدود ۴۸ میلیون نفر و وسعت ۶۰۳/۷۰۰ کیلومتر مربع در غرب روسیه و اروپای شرقی واقع شده است. در میان جمهوریهای شوروی سابق بعد از روسیه از جایگاه نسبتا مناسب علمی و تکنولوژیکی برخوردار است. شهرکیف پایتخت آن حدود ۴ میلیون نفر جمعیت دارد.

این کشور علیرغم داشتن زمستان نسبتا سرد،‌ دلگیر و افسرده کننده، ازطبیعت زیبایی برخوردار است که با داشتن مراکز توریستی همچون کیف، اودسا، کریما،‌ یالتا و لووف از شهرت نسبتا خوبی در اروپا برخوردار است.

زبان رسمی این کشور اوکراینی است، ‌اما مردم مناطق جنوبی و شرقی آن بیشتر روس زبان هستند. در اوکراین افراد معدودی قادر به صحبت و مکالمه به زبان انگلیسی می باشند. بیش از ۸۰ درصد مردم پیروی کلیسای ارتدوکس و بقیه پیرو مذهب کاتولیک می باشند و اقلیت قابل توجهی مسلمان (بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر) و اقلیتی یهودی نیز در این کشور زندگی می کنند.

واحد پول این کشور گریونی است که به طور متوسط هر دلار امریکا معادل ۵ گریونی با کمی نوسان قابل تبدیل است.

 

۲- وضعیت اجتماعی و فرهنگی اوکراین

 علیرغم به ارث بردن برخی از ساختارهای علمی و صنعتی شوروی سابق از لحاظ سطح زندگی و درآمد و مسایل اجتماعی نسبت به دیگر کشورهای اروپای شرقی در سطح پایین تری قرار دارد. طبق آمارهای رسمی تعداد قابل توجهی بیمار ایدزی در این کشور وجود دارد که از این حیث در اروپا بی سابقه می باشد. بعد از ایدز، ‌بیماریهای سل‌‌، هپاتیت و بیماریهای پوستی و گریپ(نوعی آنژیم ) ‌در این کشور شایع است. برای اطلاعات بیشتر در مورد اوکراین به وب سایت www.ukraine.org مراجعه شود.

۳- ایمنی و امنیت

 جرائم خرد و خیابانی همچون کیف قاپی، باج گیری،تهدید و ارعاب، ایجاد مزاحمت بخصوص برای اتباع خارجی از سوی برخی افراد نژاد پرست و ارتکاب برخی سرقت های مسلحانه از منازل در شب،از دیگر مسائل نگران کننده اجتماعی در اوکراین است و برخی توریست ها و اتباع خارجی قربانیان کیف قاپی و سرقت هستند.

در سال گذشته موارد متعددی از جمله آزار و اذیت برخی از تجار و دانشجویان ایرانی و ایجاد مزاحمت و اخاذی از آنها به این نمایندگی گزارش شده است.

۴- قوانین ،آداب و رسوم

 طبق ماده ۲۶ قانون اساسی اوکراین، اتباع خارجی و اتباع فاقد ملیت که به طور قانونی در خاک اوکراین سکونت دارند از همان حقوق و آزادیها و نیز مسئولیتهای اتباع اوکراین بهره مند می باشند، به جز در مواردی که درقانون اساسی،قوانین و یا قراردادهای بین المللی اوکراین آمده است.

مجموعه قوانین جانبی و جزائی اوکراین شامل ۴۴۷ ماده میباشد و از سال ۲۰۰۱ معتبر و مبنای استناد و استفاده در دادگاههای و مراجع قضائی میباشد . بخشهایی از این مجموعه قوانین که مربوط به اتباع خارجی است به شرح زیر است :

ماده ۶:اعتبارقانون مسئولیتهای جزائی درخصوص ارتکاب جرایم درخاک اوکراین

۱- تمامی افرادی که در خاک اوکراین مرتکب جرمی می شوند در قبال این مجموعه قوانین مسئول و پاسخگو هستند .

۲- موضوع ارتکاب جرم از سوی نمایندگان دیپلماتیک و یا سایر افرادی که بر اساس قوانین اوکراین و قراردادهای بین المللی اکراین با سایر کشورها قابل محاکمه توسط دادگاههای اوکراین نیستند از طریق دیپلماتیک حل و بررسی می گردد.

ماده ۸: اعتبار قانون مسئولیتهای جزایی درخصوص ارتکاب جرائم توسط افرادی خارجی و یا افراد فاقد ملیت در خارج از اوکراین

افراد خارجی و یا افراد فاقد ملیت که دائما در اوکراین سکونت ندارند در صورت ارتکاب جرم در خارج از اوکراین در موارد پیش بینی شده در قراردادهای بین المللی اوکراین و یا در صورتی که این افراد بر اساس مفاد این مجموعه قوانین مرتکب جرائم سنگین بر علیه حقوق و آزادی اتباع و یا منافع اوکراین شوند در قبال قوانین اوکراین در این کشور مسئول میباشد .

ماده ۹: عواقب حقوقی محاکمه افراد در خارج از اوکراین

در صورتی که دادگاه یک کشور خارجی تبعه اوکراین، شخصی خارجی و یا شخصی فاقد ملیت را بابت جرمی که در خارج از اوکراین مرتک شده محاکمه و مجرم اعلام نماید و آن شخص مجددا در اوکراین مرتکب جرم گردد، حکم دادگاه آن کشور نیز میتواند محسوب گردد.

۵- الزامات ورود و اقامت در اوکراین

۱- اشخاصی که شهروند کشورهای مستقل مشترک المنافع نیستند برای ورود به اوکراین نیازمند روادید میباشند.روادید ورودی به اوکراین را می توان از سفارت اوکراین در تهران دریافت کرد.

۲- وجود دعوت نامه از طرف شخص، شرکت و یا سازمانی دراوکراین برای دریافت روادید الزامی بوده و شهروندان خارجی نمی توانند در فرودگاه و یا نقاط عبور مرزی روادید دریافت کنند. مؤسسه خدمات تجاری کیف به طور مصرانه توصیه می کند که تجار پیش از ورود به اوکراین مدارک خود را بیمه کنند. مهلت اعتبار روادید در دعوت نامه مسافر مشخص می گردد. برای تمدید مهلت اعتبار روادید باید به « اویر» اوکراین مراجع شود. (تلفن تماس: ۰۴۴- ۲۲۶۳۳۷۹)

۳- همه اتباع خارجی که از اوکراین بازدید می کنند غیر از اشخاصی که سه روز کاری در خاک اوکراین می خواهند بمانند و غیر از افراد نابالغ (کمتر از ۱۸ ) باید گذرنامه های خود را در ادارات صدور روادید ، مجوز و گذرنامه وزارت امور خارجه (اویر ) ثبت کنند. کنترل شدیدی در اجرای این قانون وجود ندارد ولی مسافرانی که گذرنامه هایشان را ثبت نکرده اند در هنگام خروج از اوکراین و برای تمدید مهلت اعتبار روادید دچار مشکلات و تاخیر خواهند شد. ثبت پاسپورت به هنگام اقامت در هتل ها، هنگام ثبت شرکت توسط تجار و هنگام ثبت نام دانشجویان به صورت اتوماتیک انجام می شود.

میزبانان، اقوام و خویشاوندان و صاحب خانه های خارجیان باید گذرنامه های آنان را در اداره صدور روادید، مجوز و گذرنامه وزارت امورخارجه به ثبت برسانند. حق ثبت معمولا هنگام تمدید اعتبار روادید و ثبت پاسپورت پرداخته میشود.(اگرچه تعدادی ازصاحبخانه های اوکراینی برای فرار از مالیات از ثبت اقامت برای اتباع خارجی خودداری می کنند و این موضوع باعث برخی مشکلات برای دانشجویان ایرانی که قصد اقامت درمنزل استیجاری را دارند ،‌ شده است.)

۴- کلیه اتباع خارجی موظف هستند در هنگام ورود محل اقامت خود و سازمان دعوت کننده را اعلام نمایند.

۵- اتباع خارجی قبل از مراجعه به گیت عبور، موظف به تکمیل فرمی در خصوص مشخصات فردی، هدف از انجام سفر، مدت زمان اقامت در این کشور، سازمان دعوت کننده و غیره میباشد.

۶- ورود و خروج اشیائی همچون مواد منفجره، مواد محترقه، مواد مخدر، اشیاء تیز و برنده، مواد روانگردان، سلاح گرم ، وسایل کامپیوتری و گرافیکی، اشیاء عتیقه،دارو، مواد شیمیائی، مواد غذایی با حجم بالا، حمل مواد غذائی و مایعات در ظروف شیشه ای ممنوع است .

۷- ورود وسایل برقی،کامپیوتری، هنری، منزل و طلاجات و غیره ممنوع نیست، اما فرد موظف به پرداخت حق گمرک می باشد.

۸- ورود و خروج ارز از اوکراین ممنوع است، در صورتی که فرد بیش از ۸۵ گریونا (واحد پول اوکراین معادل ۱۵۰ تومان ایران ) و ۱۰۰۰ دلار آمریکا داشته باشد، هنگام ورود باید با تکمیل فرم مربوطه اعلام نماید، در غیر این صورت در زمان بازرسی توسط پلیس و همچنین در هنگام خروج در صورتی که ارز همراه بیش از مبلغ فوق باشد، مصادره شده و علاوه بر آن فرد موظف به پرداخت جریمه نیز میباشد. با توجه به سوابق موجود این مسأله موجب مشکلات زیادی برای شهروندان ایرانی شده است.

۹- کلیه افراد موظف هستند قبل از عبور از گمرک،فرم مربوط را تکمیل نمایند و وسایل همراه خود را اعلام نمایند.

 

۶. بهداشت

 ۱- از نوشیدن آب شیر پرهیز شود. (آب آشامیدنی در هتل ها و سوپرمارکتها فروخته می شود.)خارجی هایی که برای مدت طولانی به اوکراین سفر می کنند، می توانند فیلترهای تصفیه آب را برای استفاده از آب تصفیه شده تهیه کنند. کسانیکه برای مدت کوتاه در اوکراین اقامت خواهند کرد باید از کیفیت و بهداشتی بودن محصولات غذائی مطمئن باشند .

۲- پیش از مسافرت باید واکسن های لازم تزریق شود .

۳- در اوکراین بیمه های بین المللی در بیمارستانهای خصوصی معتبر نمی باشد. بیماران برای درمان باید به پلی کلینیک های دولتی و یا خصوصی مراجعه کنند. برای بستری شدن در بیمارستان ،پزشک معالج باید دستور العمل لازم را به بیمارستان اعلام کند . برای موارد اورژانسی، می توان با اورژانس دولتی و با شماره ۰۳ تماس گرفت. ( گرفتن این شماره از تمامی باجه های تلفن بصورت مجانی است و نیازی به داشتن کارت تلفن نمی باشد) . هزینه ای بابت خدمات اورژانس دولتی پرداخت نمی گردد .

خدمات اورژانسی از سوی شرکت های خصوصی از قبیل بوریس، مدیکوم و سایر شرکت ها نیز انجام می گیرد. به عنوان مثال، برای تماس با شرکت مدیکوم باید با تلفن ۰۵۵ تماس گرفت و هزینه اورژانس تقریبا معادل ۳۰ دلار میباشد .

بیمارستان ها از پذیرش مستقیم بیماران اورژانسی خودداری می کنند. خارجی ها باید بابت هزینه های درمانی غیر اورژانسی به بیمارستان ها پول پرداخت نمایند و این امکان را دارند که بدون پیش پرداخت در بیمارستان های دولتی بستری شوند.

۴- با توجه به شیوع بیماریهایی همچون ایدز ،‌سل و هپاتیت، ضروری است ضمن رعایت نکات بهداشتی ، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز شود.

۵- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور به سایت سازمان بهداشت جهانی با آدرس www.WHO.com مراجعه شود. تصاویر پیوست شده

 

بخش دوم:‌ اطلاعات سودمند برای دانشجویان شاغل به تحصیل در اوکراین

۱- وضعیت مراکز آموزش عالی از سالجاری مسئولین این کشور برنامه های زیادی برای مبارزه با فساد گسترده درسیستم آموزشی این کشور و ارتقاء وضعیت آن تدوین کرده اند تا بتوانند آن را با استانداردهای اروپایی منطبق نمایند، ولی تا رسیدن به این هدف فاصله زیادی وجود دارد. این کشور هنوز به عضویت موافقتنامه سیستم ارزشیابی یکسان اروپایی( بالونسکی پروسس) پذیرفته نشده و دوران گذر وانتقال را طی می کند که مشکلات و نابسامانیهای خاص خود را برای دانشجویان دارد. کشورهایی که در این پروسه عضو می شوند، مدارک تحصیلی دانشگاه های آنها در تمام اروپا به رسمیت شناخته می شود.

به طورکلی دانشگاه های اوکراین علیرغم امکانات آموزشی مستعمل و قدیمی از نظر علمی از سطح نسبتا مناسبی برخوردارهستند. در زمینه علوم پزشکی،دانشگاه دولتی کیف معروف به بوگامولتس، در زمینه علوم فنی و مهندسی دانشگاه پلی تکنیک معروف به کاپه ای و دانشگاه علوم هوا و فضای کیف معروف به کیگا و در زمینه علوم انسانی دانشگاه ملی تاراس شفچنکو از معروفیت بیشتری برخوردار می باشند. مهمترین مراکز علمی اوکراین در شهرهای کیف و خارکف واقع شداند.

۲- زبان تدریس در دانشگاههای اوکراین در این کشور زبان روسی و اوکراینی تدریس می شود. برای آموزش زبان روسی و اوکراینی، ۹ ماه دوره آموزش زبان روسی معروف به پاتفک برگزار می گردد. این دوره شامل دو ترم است، ترم اول منحصراً زبان روسی یا اوکراینی تدریس می شود و از ترم دوم بسته به رشته انتخابی دانشجو، جهت ادامه تحصیل در دانشگاه برای انتخاب رشته مهندسی، دروس فیزیک، شیمی ریاضی، نقشه کشی و برای رشته های پزشکی، شیمی،زیست شناسی،برای علوم انسانی، تاریخ وادبیات در کنار آموزش زبان روسی و یا اوکراینی تدریس می شود.در پایان ترم دوم، از دروس تدریس شده، امتحان گرفته می شود و در صورت قبولی ، مدرک پاتفک به دانشجو اعطا می شود.

تعطیلات دانشجوئی تقریباً دو ماه در تابستان و دو هفته در زمستان است.

تذکرمهم:‌ متاسفانه تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در ابتدای ورود اقدام به ثبت نام در دوره آموزش پاتفک زبان روسی نموده اند،‌بعد از اتمام دوره و در هنگام ثبت نام در دانشگاه متوجه شده اند که رشته تحصیلی مورد نظر آنها به زبان اوکراینی ارائه می شود. لذا قبل از انتخاب نوع زبان باید بررسی شود که رشته تحصیلی دردانشگاه مورد نظر به چه زبانی ارائه می شود. به دلیل تشدید گرایشات ناسیونالیستی در اوکراین به تدریج تلاش می شود تا زبان اوکراینی در دانشگاهها جایگزین زبان روسی شود.

۳- اسامی دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت در اوکراین

۱- دانشگاه ملی کیف تاراس شفچنکو

(Taras Schvchenko University of Kiev)

آدرس: کی یف ـ خیابان ولادیمیر سکایا ۶۴

آدرس وب سایت:‌www.univ.kiev.ua

2- آکادمی ملی موسیقی اوکراین ـ چایکوفسکی

(National P.L Cajkovski Musical Academy)

آدرس: کی یف ـ خیابان آرخیتکتورا گارادتسکوا ۱۱/۳ ـ ۱

آدرس وب سایت:‌www.nmau.com.ua

3- دانشگاه ملی هوایی کیف (National Aviation University)

آدرس:‌ کی یف ـ خیابان کاسمانافت کاماروف ۱ آدرس وب سایت:‌www.nau.edu.ua 4.دانشگاه ملی طراحی وتکنولوژی کیف

۴- (Kyiv National University of Design and Technology)

آدرس:‌ کی یف ـ خیابان نمیرو ویچا دانچنکو ۲

آدرس وب سایت: www.kdutd.kiev.ua

5- دانشگاه فنی و مهندسی کیف(کاپه ای)

(National Technical University of Ukraine)

آدرس:‌ کیف پروسپکت پابه دا ۳۷ آدرس وب سایت :‌www.ntu-kpi.kiev.ua

6- دانشگاه هوا و فضای خارکف (Kharkov Aviation Institute)

آدرس:‌ خارکف ،‌خیابان چکالوف ۱۷ آدرس وب سایت:‌www.khai.edu

7- دانشگاه ملی پزشکی کیف(‌بوگامولتس): (مورد تایید وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی)

آدرس وب سایت: www.nmu.edu.ua

8- آکادمی تخصصی پزشکی کیف (شوپیکا)

آدرس :‌ کیف خیابان داراگاژتیسکایا ۹

۹- آکادمی ملی پزشکی پولتاوا

(Ukrainian medical stomatological academy)

آدرس : پولتاوا خیابان شفچنکو ۲۳

- مدارک تحصیلی تمام این دانشگاهها به جز دانشگاه هوا وفضای خارکف تا مقطع دکتری تایید شده است و دانشگاه هوا و فضای خارکف صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد مورد تایید می باشد. ۴٫آشنایی با نحوه ومراحل مختلف اخذپذیرش،ثبت نام و تحصیل در دانشگاههای اوکراین

سال تحصیلی در اوکراین از اول سپتامبر آغاز می گردد. دانشجویان خارجی می توانند از ۱۵ آگوست تا ۱۵ نوامبر با در دست داشتن اصل دعوت نامه به همراه ویزای تحصیلی صادر شده توسط دانشگاه مقصد وارد اکراین گردند. بعد از ۱۵ نوامبر، مرزبانی اکراین از ورود داوطلبان ثبت نام در دانشگاههای اکراین جلوگیری می کند.

ثبت نام دردانشگاههای مختلف از طریق واحد روابط بین الملل (Mezhdunarodnyi Otdel) و یا دانشکده دانشجویان خارجی ( Dekanat ) انجام می گیرد. برای ثبت نام باید داوطلبان با در دست داشتن ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی خود ( دیپلم، لیسانس و غیره ) به واحد های ذکر شده مراجعه کنند.

مدارک باید به زبان های روسی و یا اوکراینی ترجمه شده باشد و ممهور به مهر تأئید وزارت امورخارجه کشورمان باشد. اولین مرحله برای ثبت نام پرکردن فرم قرارداد می باشد که مابین دانشگاه و داوطلب منعقد می گردد. در قرارداد تمامی تعهدات دو طرف نسبت به یکدیگر از قبیل شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و سایر موارد ذکر می گردد. قرارداد در واقع سند اصلی تحصیل دانشجو در دانشگاه محسوب می گردد و باید یک نسخه از آن حتماً در اختیار دانشجو قرار گیرد.

انجام آزمایشات پزشکی که شامل آزمایش خون و عکس برداری از قفسه سینه است و همچنین تهیه بیمه پزشکی نیز از سایر مراحل ثبت نام می باشد. هزینه بیمه پزشکی یک ساله برای دانشجویان حدود ۷۵ دلار می باشد.

بعد از عقد قرارداد، دانشگاه پیش فاکتور پرداخت هزینه های پزشکی را به دانشجو می دهد و دانشجو با در دست داشتن این پیش فاکتور به حسابداری دانشگاه مراجعه کرده و هزینه های مربوط به شهریه و خوابگاه را شخصاً به حسابداری پرداخت می کند. تمامی پرداخت ها به دانشگاه با واحد پول اکراینی ( گریونیا) انجام می گیرد و لذا باید از قبل نسبت به تعویض سایر ارزها به گریونیا اقدام کرد.

نکته مهم: بعد از ورود داوطلبین به این کشور و عبورازواحد مرزبانی و گمرک، داوطلبین می توانند شخصاً به دانشگاهها مراجعه کرده و در آنها ثبت نام بکنند. بنابر این به داوطلبین تحصیل در اکراین اکیداً توصیه می شود که به هیچ وجه پول و یا مدارک خود را در بدو ورود در اختیار هیچکس منجمله اشخاصی که خود را نماینده شرکت های اعزام دانشجو معرفی می کنند قرار ندهند. لازم به تذکر است که بعد از ورود به اکراین، داوطلبین تا مدتی که ویزای آنها اعتبار دارند می توانند در این کشور اقامت داشته باشند و شخصاً با مراجعه به دانشگاه در آن ثبت نام کنند و کسی قادر به اخراج و یا دیپورت کردن آنها نیست.

دانشجویان خارجی در طی سال اول دوره آموزش زبان روسی و یا اکراینی را می گذرانند که دوره « پاتفک » نامیده می شود. گذراندن این دوره برای دانشجویان الزامی است و با در دست داشتن مدرک پایان این دوره می توانند در سال اول رشته های مختلف ثبت نام کنند. هزینه دوره « پاتفک » در دانشگاههای مختلف تغییر می کند. برخی از دانشگاهها همچون دانشگاه اسپورت هزینه های خوابگاه را نیز جزو شهریه محاسبه می کنند‌ و برخی دیگر همچون کاپه ای این هزینه را به صورت جداگانه دریافت می کنند. بنابر این باید در هنگام ثبت نام به این مسئله توجه کرد.

دانشجویان بعد از عقد قرارداد و ثبت نام در دانشگاه، پاسپورت خود را به اداره ویزا و گذرنامه که « آویر »‌ نامیده می شود تحویل می دهند. در اکثر دانشگاهها این اداره دارای شعبه ای است و نیازی به مراجعه مستقیم به ادارا ویزا و گذرنامه نیست.

بعد از تحویل پاسپورت به «آویر»، برگه عکسداری بنام « اسپرافکا» ‌به دانشجو داده می شود که ممهور به مهر دانشگاه است. تا زمانی که پاسپورت دانشجو به وی برگردانده نشود، «‌ اسپرافکا »‌ مدرک هویت شخص محسوب می شود، بنابرین باید در نگهداری آن دقت کرد. اداره «آویر» بسته به شهریه پرداخت شده ویزای دانشجویی را تمدید می کند و علاوه برآن مهر اقامت دانشجویی نیز بر پاسپورت دانشجو زده می شود.

۵- دو توصیه مهم به علاقمندان به تحصیل در دانشگاههای اوکراین

۱- ‌ به دلیل بروز مشکلات عدیده در نتیجه ارائه اطلاعات غیرواقعی به دانشجویان ایرانی توسط شرکت ها و افراد دخیل در اعزام دانشجو، ‌اکیدا به دانشجویان توصیه می شود تا از طریق شرکت های معتبر اقدام به اخذ پذیرش و اعزام به این کشور نمایند. برای اطلاع از لیست شرکت های معتبر به سایت وزارت علوم مراجعه شود.( http://www.iranscholarship.net/paziresh/table.htm))

2- سفارت ج.ا.ایران به دلایل زیر به دواطلبین تحصیل در اوکراین توصیه می نماید که حتی الامکان از تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور خودداری نمایندودر صورت تمایل به تحصیل در مقاطع بالاتر همچون کارشناسی ارشد و دکتری جهت اعزام به این کشور اقدام نمایند:

- سطح پایین امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاههای اوکراین

- وجود ارتشاء و فساد در سیستم آموزشی این کشورکه به اذعان مسئولین وزارت علوم اوکراین مهمترین مشکل این وزارتخانه است.

- ایجاد مشکلات و نابسامانیهای اداری و آموزشی به خصوص برای دانشجویان خارجی در نتیجه تغییرسیستم آموزشی و دوران گذر

- اشباع اکثردانشگاههای معتبر در جذب و پذیرش دانشجو و سوء استفاده برخی از این دانشگاهها از موضوع افزایش دانشجویان ایرانی و اخذ مبالغی غیرقانونی درهنگام ثبت نام،‌ افزایش بی رویه شهریه تحصیلی،‌ اخذ پول به دلایل مختلف و عدم ارائه خوابگاه به داوطلبین ایرانی

- محیط نامناسب فرهنگی و اجتماعی بیگانه با ارزشهای ایرانی و فراهم بودن زمینه انحرافات اخلاقی برای دانشجویان جوان

- فقدان امنیت مناسب اجتماعی و زندگی برای دانشجویان خارجی

۶- مدارک مورد نیاز دانشجو درهنگام عزیمت به اوکراین

مدارک ضروری که دانشجو در هنگام عزیمت به کشور اوکراین باید همراه داشته باشد:

- ترجمه گواهی آخرین مدرک تحصیلی

- ترجمه شناسنامه

- پاسپورت معتبر و کپی صفحات ۹-۲

- گواهی سلامت جسمانی توسط پزشک

- آزمایشات ایدز و هپاتیت

۷- مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه

- کپی پاسپورت صفحات ۹-۲ و اصل پاسپورت معتبر

- پرداخت هزینه روادید تحصیلی که سفارت اوکراین دریافت می کند.

- کپی شناسنامه تمام صفحات و اصل شناسنامه و یک قطعه عکس ۴×۶

- پرداخت هزینه دعوتنامه تحصیلی دانشگاه و پست هوایی مدارک لازم جهت اخذ روادید تحصیلی

- ترجمه گواهی آخرین مدرک تحصیلی به زبان انگلیسی و یا روسی و اوکراینی که به تأئید وزارتین دادگستری و امورخارجه ایران و سفارت اوکراین در تهران رسیده باشد.

- گواهی سلامت جسمانی توسط پزشک به زبان انگلیسی

- گواهی آزمایشات ایدز و هپاتیت به زبان انگلیسی (سازمان انتقال خون) با تأئید سازمان نظام پزشکی کشور

- ۱۲ قطعه عکس ۴×۶ پاسپورتی

- توصیه نامه از ۳ استاد محل تحصیل برای لیسانس به بالا

۸- مدارک لازم جهت اخذ روادید تحصیلی

- ترجمه گواهی آخرین مدرک تحصیلی به زبان انگلیسی یا روسی و اوکراینی که به تأئید وزارت دادگستری و وزارت امورخارجه و سفارت اوکراین در تهران رسیده باشد.

- گواهی سلامت جسمانی توسط پزشک به زبان انگلیسی

- گواهی آزمایشات ایدز و هپاتیت به زبان انگلیسی (سازمان انتقال خون) با تأئید سازمان نظام پزشکی کشور

- ۱۲ قطعه عکس ۴×۶ پاسپورتی

- توصیه نامه از ۳ استاد محل تحصیل برای لیسانس به بالا

۹- مدارک لازم جهت تشکیل پرونده دانشجوئی در بخش کنسولی سفارت

 ۱- اصل و تصویر صفحات نوشته شده گذرنامه

۲- اصل وتصویر آخرین مدرک تحصیلی در ایران

۳- عکس (۴-۳ قطعه)

۴- تکمیل فرم یک

۵- در صورت تاهل و دارا بودن فرزند (فتوکپی صفحات شناسنامه و فتوکپی کارت اقامت و فتوکپی صفحات ۲ تا ۱۲ گذرنامه همسر )

۶- گواهی اشتغال به تحصیل و ریزنمرات گذرانده شده

۱۰- شرایط بهره مندی از تسهیلات دانشجویی خدمات رایگان دانشجویی به دانشجویانی ارائه می شود که بنا بر رشته تحصیلی در یکی از وزارتخانه های علوم،‌تحقیقات و فناوری و یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی دارای پرونده دانشجویی بوده و موافقت وزارتخانه های مذکور مبنی بر ارائه خدمات دانشجویی رایگان به آنها به این نمایندگی ارسال شده باشد.

خدمات دانشجویی به شرح زیر است:‌

- تایید گواهی تحصیلی(تایید ریز نمرات،‌گواهی ثبت نام ،‌گواهی اشتغال به تحصیل و تایید انواع مدارک تحصیلی)

- صدور مجوز خروج دانشجویی جهت دانشجو ،‌همسر و فرزندان وی

- تایید مدارک فارغ التحصیلی

- اقدام جهت اخذ معافیت تحصیلی

۱- داشتن گذرنامه معتبر و کپی صفحات ۲ تا ۸

۲- خروج قانونی از کشور

۳- اقامت معتبر

۴- تحصیل حضوری در دانشگاه معتبر،حداقل در سطح کارشناسی به صورت تمام وقت

۵- گذراندن حدنصاب دروس تحصیلی ( یکسال تحصیلی)

۶- رعایت مقررات نظام وظیفه (دارا بودن کارت پایان خدمت, معافیت دایم یا تحصیلی)

۷- ضرورت پیشرفت تحصیلی

دارندگان پرونده دانشجویی می توانند سالیانه دوبار در دوران تعطیلات تابستانی و زمستانی با دریافت مهر خروج دانشجویی در هر بار حداکثر به مدت سه ماه به کشور مسافرت نمایند.

۱۱- مدارک لازم برای درج مهر خروج دانشجوی

۱- تکمیل فرم .

۲- ارائه اصل گذرنامه معتبر .

۳- یک قطعه عکس متقاضی .

۴- در صورت ارسال مدارک از طریق پست ، پاکت آدرس دار ملصق به تمبر سفارشی جهت عودت مدارک

۱۲- مدارک لازم جهت اخذ معافی تحصیلی

۱- تکمیل فرم درخواست .

۲- اصل شناسنامه و یک سری فتوکپی خوانا از کلیه صفحات آن .

۳- اصل گذرنامه و یک سری فتوکپی خوانا از صفحات ۲ تا ۹ و صفحه مهر آخرین ورود و خروج از کشور .

۴- گواهی اشتغال به تحصیل با ذکر تاریخ شروع به تحصیل و تاریخ پایان احتمالی آن .

۵- ریز نمرات دانشگاهی .

۶- سه قطعه عکس جدید بدون کلاه و عینک و زمینه سفید و پشت نویس شده و ذکر مشخصات در آن .

۷- اصل و کپی خوانا از کارت اقامت معتبر دانشجویی .

۸- تکمیل فرم وکالت (در صورتیکه پیگیری امور از سوی بستگان درجه یک پدر ، مادر ، خواهر و برادر باشد نیازی به تنظیم وکالتنامه نمی باشد) .

۹- در صورت تکمیل فرم وکالتنامه ، یک فقره چک به مبلغ مندرج در فهرست تعرفه خدمات کنسولی بخش سجلات .

۱۰- پاکت آدرس دار ملصق به تمبر سفارشی جهت عودت اصل مدارک .

توجه :پس از تایید نمایندگی و ارسال مدارک فوق به اداره دانشجویی و بررسی وزارت امور خارجه بستگان و یا وکیل متقاضی می تواند نسبت به پیگیری آن اقدام نماید

۱۳- تأیید مدارک تحصیلی مدارک تحصیلی کلیه دانش آموختگان خارج از کشورقبل از ارزشیابی در داخل کشور باید توسط کنسولگریهای جمهوری اسلامی ایران تایید گردد.

مدارک لازم جهت تایید مدارک تحصیلی:

- اصل مدرک تحصیلی،‌ ریز نمرات و گواهی تحصیلی

- اصل گذرنامه و کپی صفحات ۲ تا ۸

- ‌ تکمیل فرم تقاضانامه کتبی

ارزشیابی مدارک تحصیلی درایران توسط دو وزارتخانه بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم,تحقیقات و فناوری انجام می شود.برای اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی این دو وزارتخانه که در قسمت لینکهای مفیدذکر شده، ‌مراجعه شود. .ضوابط‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ دانشگاه‌های‌ خارج‌ از کشور( وزارت علوم)

ماده۱٫ ارزشیابی‌ در صورتی‌ امکان‌پذیر است‌ که‌ شرایط‌ اولیه‌ تحصیل‌ دانش‌ آموخته‌ ازجمله‌ (ثبت‌ نام‌ منظم‌ در دانشگاه، شرکت‌ درکلاس‌های‌ درس‌ و امتحانات،تحصیل‌ حضوری‌ وتمام‌ وقت، ارایه‌ پایان‌ نامه‌ دردوره‌های‌ مربوط‌ وغیره)برای‌ اعضای‌ کمیسیون‌ یاشورای‌ ارزشیابی‌ احراز شود.

ماده‌۲٫ تحصیلات‌ غیرحضوری، مکاتبه‌ای‌ و ترددی‌ بی‌ اعتبار است‌ و ارزشیابی‌ نمی‌شود.

تبصره۱‌ : مدارک‌ تحصیلی‌ دانش‌ آموختگانی‌ که‌ مابین‌ دو دانشگاه‌ داخل‌ و خارج‌ مشترکاً‌ تحصیل‌ می‌نمایند (دکترای‌ مشترک‌ و ترددی) تنها در صورتی‌ توسط‌ کمیسیون‌ ارزشیابی‌ مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد که‌ قبلاً‌ توسط‌ “اداره‌ کل‌ بورس‌ و امور دانشجویان‌ خارج” بطور رسمی‌ و در چارچوب‌ آیین‌ نامه‌ مصوب‌ و بر اساس‌ ضوابط‌ (امتحان‌ اولیه‌ زبان، تعیین‌ استاد راهنما و محل‌ تحصیل‌ داخلی، گزارش‌ ۶ ماهه‌ پیشرفت‌ تحصیلی، اشتغال‌ دایم‌ به‌ تحصیل‌ و(… پذیرفته، اعزام‌ و تحصیل‌ نموده‌ باشند.

تبصره‌۲ : برای‌ احراز ماده‌های‌ ۱ و ۲ روگرفت‌ (فتوکپی) گذرنامه‌ و نوع‌ گذرنامه‌ مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد.

ماده‌ ۳٫ تأیید صحت‌ صدور وتعلق‌ مدارک‌ تحصیلی‌ به‌ متقاضی، توسط‌ سرپرستان‌ دانشجویان‌ و یا نمایندگی‌های‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ و تکمیل‌ برگ‌ ارزشیابی‌ و ارایه‌ مدارک‌ از جمله‌ روگرفت‌ (فتوکپی) گذرنامه‌ دوران‌ تحصیل‌ … همچنین‌ اطلاعات‌ تحصیلی‌ خواسته‌ شده‌ برای‌ ارزشیابی‌ الزامی‌ است.

ماده۴‌ . جهت‌ ارزشیابی‌ ارایه‌ اصل‌ دانشنامه‌ (مدرک) و ریز نمرات‌ کامل‌ که‌ پایان‌ دوره‌ در آن‌ قید شده‌ باشد ضروری‌ است.(تأیید صحت‌ صدور و تعلق‌ حداقل‌ یکی‌ از دو مدرک‌ فوق‌ به‌ متقاضی، توسط‌ سرپرست‌ دانشجویان‌ یا نمایندگیهای‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ الزامی‌ است.(

ماده۵ . تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ هر دوره‌ تحصیلی‌ ارزشیابی‌ نمی‌شود.

تبصره۱: تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ دوره‌های‌ کارشناسی‌ و کارشناسی‌ ارشد پیوسته، در صورت‌ گذراندن‌ حداقل‌ ۷۲ واحد درسی‌ یا معادل‌ آن‌ در نظام‌ آموزشی‌ سالانه‌، تا سطح‌ کاردانی‌ (فوق‌ دیپلم) ارزشیابی‌ می‌شود.

تبصره۲: تحصیلات نیمه تمام دوره “کارشناسی ارشد پیوسته”، چنانچه متقاضی دروس لازم در سطح کارشناسی را گذرانده باشد، درصورت تائید کمیسیون وشورا، قابل ارزشیابی به مآْخذ “کارشناسی” می باشد.

ماده۶ . طول‌ هر دوره‌ تحصیلی‌ باید در حد متعارف‌ باشد، در غیر اینصورت‌ کمیسیون‌ یا شورای‌ ارزشیابی‌ با توجه‌ به‌ کیفیت‌ تحصیل‌ موضوع‌ را بررسی‌ و براساس‌ آن‌ تصمیم‌گیری‌ خواهند کرد.

ماده‌ ۷٫ تحصیل‌ در دوره‌های‌ متوالی‌ باید هم‌ سنخ‌ بوده‌ و در صورت‌ تکمیل‌ تحصیل‌ ناهمگن‌ و تغییر رشته، ارایه‌ مدارک‌ دال‌ بر گذراندن‌ دروس‌ پیش‌ نیاز ضروری‌ است.

تبصره: کمیسیون‌ ارزشیابی‌ در تعیین‌ عنوان‌ رشته‌ تحصیلی، رشته‌ و گرایش‌ تحصیلات‌ قبل‌ را نیز مد نظر قرار می‌دهد.

ماده‌ ۸٫ در ارزشیابی‌ دوره‌های‌ دانشگاهی‌،عناوین‌ اعطایی‌ در چارچوب‌ مدارک‌ دانشگاهی‌ داخل‌ کشور (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکترا) ارزشیابی‌ می‌شود. به‌ عنوان‌ مثال‌ دوره‌های‌ M.Phil حداکثر در سطح‌ کارشناسی‌ ارشد ارزشیابی‌ می‌شود.

ماده ‌۹٫ دانش‌ آموختگان‌ در صورت‌ داشتن‌ اعتراض‌ به‌ عنوان‌ اعطایی، می‌توانند در خواست‌ خود را حداکثر تا یک‌ سال‌ بعد از تاریخ‌ صدور هر رأی‌ ارزشیابی‌ (موقت‌ – دایم) به‌ اداره‌ کل‌ امور دانش‌ آموختگان‌ ارایه‌ دهند.

ماده‌۱۰٫ در مواردی‌ که‌ دانش‌ آموختگان، مدارک‌ کارشناسی‌ ارشد و دکترا را از دانشگاه‌ معتبر گرفته‌ باشند، مدارک‌ دانشگاهی‌ دوره‌های‌ پیشین‌ بدون‌ توجه‌ به‌ درجه‌ بندی‌ دانشگاه‌ و کشور محل‌ تحصیل‌ تنها به‌ شرط‌ تحصیلات‌ حضوری‌ و تمام‌ وقت‌ ارزشیابی‌ می‌شود. همچنین‌ در صورت‌ گذراندن‌ دوره‌ تحصیلی‌ بالاتر در دانشگاه‌ معتبر و دریافت‌ مدرک‌ کامل‌ و یا کسب‌ ۸۰ درصد نمرات‌ امتحان‌ ورودی‌ دوره‌ بالاتر در داخل‌ کشور، عنوان‌ “معادل” از مدرک‌ تحصیلی‌ دوره‌ پیشین‌ حذف‌ می‌شود.

ماده‌ ۱۱٫ مدارک‌ دوره‌های‌ ۶ ساله‌ تحصیل‌(MVM) دامپزشکی‌ در صورت‌ ارایه‌ پایان‌ نامه، “دکترای‌ حرفه‌ای‌ دامپزشکی” و دوره‌های‌ ۵ ساله‌ تحصیل‌(MVM) با ارایه‌ پایان‌ نامه‌ یا شش‌ ساله‌ بدون‌ ارایه‌ پایان‌ نامه، “کارشناسی‌ ارشد در دامپزشکی” ارزشیابی‌ می‌گردد.

ماده‌ .۱۲ مدارک‌ دانشگاهی‌ کشورهای‌ ذکر نشده‌ در این‌ کتاب‌ با دوره‌های‌ مجموعاً‌ ۵ سال‌ تحصیل‌ رسمی‌ دانشگاهی‌(Diploma/ Master/ Magister) با توجه‌ به‌ سایر ضوابط‌ حداکثر تا سطح‌ کارشناسی‌ قابل‌ ارزشیابی‌ است.

ماده‌ .۱۳ ارزشیابی‌ مدارک‌ “زبان‌ خارجی‌ ثالث” بنابه‌ تشخیص‌ کمیسیون‌ و با اخذ آزمون‌ انجام‌ می‌گیرد.

ماده‌ ۱۴٫ تحصیل‌ در دورهPh.D. رشته‌ “زبان‌ وادبیات‌ فارسی” در هیچیک‌ از دانشگاه‌های‌ خارجی، معتبر نبوده‌ و بنابراین‌ مدارک‌ مربوط‌ ارزشیابی‌ نمی‌شود.

تبصره‌ :۱ مدارک‌ دوره‌Bachelor رشته‌ “زبان‌ و ادبیات‌ فارسی” صادره‌ از دانشگاه‌های‌ مورد تأئید وزارت‌ علوم، تحقیقات‌ و فناوری‌ با رعایت‌ ضوابط‌ و از طریق‌ اخذ آزمون‌ قابل‌ بررسی‌ است.

تبصره‌ :۲ مدارک‌ دوره‌Master رشته مذکورصرفاً‌ از دانشگاه‌های‌ معتبر دو کشور تاجیکستان‌ و افغانستان‌ با رعایت‌ ضوابط‌ و از طریق‌ اخذ آزمون‌ قابل‌ بررسی‌ است.

۱۵- فهرست مدارک لازم درخصوص ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور

مدارک مورد نیاز برای ارزشیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور (کلیه دانش آموختگان و متقاضیان ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی به خصوص متقاضیان استفاده از معافیت از خدمت نظام وظیفه )به شرح زیر می باشد .

برای آشنائی با ضوابط و مقررات و اطلاع از مدارک مورد نیاز ارزشیابی به کتاب «نظام ارزشیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور » درسایت www.mst.ir مراجعه شود.

۱۶- مدارک مورد نیاز برای ارزشیابی

۱- اصل دانشنامه (مدرک)و اصل ریزنمرات با مشخص بودن پایان دوره تحصیلات خارجی که صحت صدور حداقل یکی از این دو مدرک (دانشنامه و یا ریزنمرات)به تایید نمایندگی ج.ا. ایران و یا سرپرست دانشجویان در کشور مربوط رسیده باشد.

۲- روگرفت دوطرف مدارک یادشده .

۳- اصل و روگرفت مدارک قبلی (دیپلم دبیرستان و یا مدرک دوره قبلی ).

۴- یک نسخه از پایان نامه تحصیلی (رساله )برای درجاتی که با پژوهش همراه بوده است.(کارشناسی ارشد و دکترا).

۵- روگرفت شناسنامه.

۶- دوقطعه عکس (۴×۳) برای هر دوره تحصیلی که در پشت آن مشخصات کامل ذکر شده باشد.

۷- اصل و روگرفت صفحات گذرنامه دوران تحصیل .

۸- تکمیل پرسشنامه مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران برای مدارک دکترا و کارشناسی ارشد و روگرفت آن.

۹- خلاصه پایان نامه به زبان فارسی برای مدرک دکتری در پشت پرسشنامه یاد شده

۱۰- ارائه فیش پرداخت هزینه ارزشیابی مدارک تحصیلی به حساب ۹۰۰۰۸ بانک ملی شعبه آموزش عالی

ضمنأ جهت تحویل مدارک و ارزشنامه به غیر متقاضی ارائه اصل وکالت نامه الزامی است.

توجه:‌ کاربرگه های (فرم های مورد نیاز: تقاضانامه، ‌مشخصات فردی و تحصیلی و کاربرگه پایگاه اطلاعات پایان نامه های دانش آموختگان خارج از کشور) مربوطه جهت تکمیل درآدرس زیرقابل دریافت است:

http://www.rmsh.com/Arzeshyabi/Arzeshyabi.htm)

17- نحوه ارزشیابی مدارک دانش آموختگان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی(مصوبه شماره ۴۹۲۹/۳/ف شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت):

۱- شرکت و قبولی در امتحان جامع علوم پایه برای رشته های پزشکی ، داندانپزشکی و داروسازی

۲- برای دانشجویان رشته پزشکی قبولی در امتحان پیش کارورزی و گذراندن دوره انترنی و گذراندن در کشور

۳- برای دانشجویان رشته های دندانپزشکی و داروسازی شرکت در امتحان جایابی و تکمیل دوره

۴- دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع عمومی که متقاضی انتقال به داخل کشور می باشند در صورت داشتن شرایط مندرج در أئین نامه انتقال ملزم به قبولی در امتحان جامع علوم پایه می باشند.

۵- برای دانشجویانی که از تاریخ ۱/۹/۲۰۰۳ دریکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی و یا داروسازی شروع به تحصیل نمایند در صورتی ارزشیابی بر اساس شرایط فوق الذکر صورت خواهد گرفت که:

الف: معدل کتبی دیپلم دبیرستان نظام قدیم از ۱۵ به بالا و نظام جدید ( پیش دانشگاهی ) از ۱۶ به بالا باشد.

ب: دیپلم دوره دبیرستان علوم تجربی و یا ریاضی فیزیک باشد.

ج: در صورت داشتن مدرک کاردانی معدل ۱۷ و در صورت داشتن مدرک کارشناسی از داخل کشور معدل ۱۶ باشد.

برای ارزشیابی مدرک مقطع عمومی افرادی که از تاریخ اول سپتامبر ۲۰۰۵ تحصیل خود را در یکی از دانشگاههای اعلام شده آغاز می نمایند در صورتی که فقط مدرک اوردیناتوری و یا أسپیرانتوری داشته باشند ملزم به شرکت در امتحان علوم پایه و طی سایر مراحل اعلام شده قبلی می باشند و در صورت داشتن دو مدرک اوردیناتوری و آسپیرانتوری امتحان علوم پایه حذف می شود.

دانش آموختگان مقاطع تخصصی در دانشگاههای اعلام شده پس از انجام مراحل ارزشیابی مدرک مقطع عمومی جهت ارزشیابی مقطع تخصصی مکلف به شرکت در امتحانات ورودی دستیاری پزشکی می باشند و در صورت کسب ۶۰ درصد بالاترین نمره اخذ شده در آزمون پذیرش دستیاری ،مدارک تخصصی مورد ارزشیابی و کسری دوره تخصصی جهت تکمیل دوره تعیین خواهد شد.

مدارک دانش آموختگان مقطع Ph.D رشته های دارو سازی, علوم پایه پزشکی و بهداشت پس از انجام مراحل ارزشیابی مدرک مقطع قبلی ( لیسانس, فوق لیسانس و یا دکترای عمومی گروه پزشکی ) بر اساس سیستم نظام آموزشی بصورت دکترای پژوهشی یا دکترای تخصصی ارزشیابی خواهد شد. با توجه به طول و عرض دوره های تخصصی (بالینی, غیر بالینی و Ph.D ) در دانشگاههای کشورهای مشترک المنافع و عدم همخوانی با دوره های تخصصی داخل کشور امکان انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های تخصصی علوم پزشکی از دانشگاههای کشورهای مذکور به دانشگاههای داخل کشور وجود ندارد. ۱۸٫ دستور العمل اجرائی آئین نامه نحوه استفاده از همکاری متخصصین ایرانی (غیربورسیه)خارج از کشور در زمینه های علمی

این دستورالعمل به استناد آئین نامه مصوب “نحوه استفاده از همکاری متخصصین ایرانی (غیربورسیه)خارج از کشور در زمینه های علمی”مصوب مورخ ۱۳/۱۱/۸۳ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به منظور روشن نمودن شیوه اجرایی و نحوه همکاری این متخصصین به شرح ذیل تنظیم گردیده است:

۱- کلیه دانشگاههای علوم پزشکی (که دارای مقاطع دکترا و Ph.D. و دوره های تخصصی می باشند) مجاز به اجرای بند های آئین نامه و دستورالعمل اجرایی آئین نامه مذکور مطابق با شرایط تعیین شده می باشند.

۲- پیشنهاد افراد واجد شرایط بهرمندی از آئین نامه با دانشگاه پذیرنده می باشد.

۳- مرکز امور دانشجویی درخواست آن دسته از متقاضیانی را که مایل به همکاری در زمینه های علمی می باشند، براساس ضوابط مندرج در آئین نامه بررسی و برای اخذ تصمیم در شورای اجرایی بورس مطرح خواهد نمود.

۴- شورای اجرایی بورس در جهت تحقق اهداف آئین نامه نسبت به موافقت یا مخالفت با استفاده متخصصین ایرانی در خارج از کشور از مزایای آئین نامه اقدام می نماید.

۵- درصورت موافقت شورای اجرایی بورس با درخواست دانشگاه مبنی بر شروع همکاری متقاضی با آن دانشگاه، مراتب توسط مرکز امور دانشجویی به دانشگاه پذیرنده در داخل کشور اعلام و نسبت به ارسال نامه به سفارت / دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران جهت اخذ مهر خروج از کشور برای یکبار اقدام می نماید.

۶- رونوشت نامه موافقت با شروع همکاری فرد متقاضی در زمینه های علمی در اسرع وقت برای داوطلب نیز ارسال خواهد شد.

۷- دانشگاهها موظفند مرکز اموردانشجویی را درخصوص زمان شروع و نحوه همکاری افرادی که با انجام تعهدات ایشان در آن دانشگاه/دانشکده موافقت بعمل آمده است مطلع نمایند.

۸- میزان محاسبه تعهدات انجام شده افراد و تایید نهایی گزارش دانشگاه در خصوص انجام تعهدات فرد، با تشخیص شورای اجرایی بورس وزارت متبوع خواهد بود.

۹- پس از انجام کلیه تعهدات توسط متقاضی، مطابق با بندهای آئین نامه از سند یا وثیقه ملکی که فرد جهت برخورداری از ارز دولتی ارائه نموده است فک رهن خواهد شد .

۱۰- کلیه مراحل نظارت بر حسن اجرای آئین نامه و پیگیری درخصوص دریافت گزارشهای مبسوط از خدمات ارائه شده توسط متخصصین ایرانی از طریق دانشگاهها برعهده مرکز امور دانشجویی وزارت متبوع می باشد.

۱۱- اطلاعات مربوط به آئین نامه“نحوه استفاده،فرمهای مورد نیاز،آدرس اینترنتی و سایر اطلاعات لازم ازطریق آدرس ( http:/hbi.dme.ir/Daneshjoee )قابل دسترسی است.

ارائه مدارک ذیل جهت تشکیل پرونده در حوزه مرکز امور دانشجویی ضروری است:

- فرم تقاضای داوطلب

- فرم C.V (سابقه فعالیت های علمی )

- آخرین مدرک تحصیلی با تایید سفارت و یا دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اخذ مدرک

- مدرک آخرین سمت داوطلب در خارج از کشور به تایید سفارت یا دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در آن کشور رسیده باشد.

- تایید توافقنامه مقدماتی با مؤسسه یا دانشگاه میزان با فرد متقاضی با ذکر تاریخ ارائه خدمت و ذکر جزئیات موارد توافق شده و نحوه اجرای توافقنامه

 

۱۹- دستور العمل نحوه انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل درخارج از کشور به دانشگاهها و مؤسسه های آموزشی عالی داخل

مقدمه : در اجرای بند ح تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۸۳ کل کشور مصوب مجلس شورای اسلامی،دستورالعمل نحوه انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل درخارج از کشور به دانشگاهها و مؤسسه های آموزش عالی داخل به شرح زیرابلاغ می شود .

۱-۱- دستور العمل : دستور العمل نحوه انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور به دانشگاهها و موسسه های آموزش عالی داخل

۲-۱- وزارت: وزارت علوم،تحقیقات و فناوری

۳-۱ – مؤسسه :دانشگاه مؤسسه آموزش عالی یا مراکز پژوهشی دارای مجوز از وزارت

۴-۱- دانشجو: دانشجوی دارای تابعیت ایرانی شاغل به تحصیل در یکی از دانشگاهها و مؤسسه های آموزش عالی معتبر خارج از کشور

ماده ۲:شرایط عمومی انتقال به شرح زیر است :

۱-۲- معتبر بودن مؤسسه مبدا از نظر وزارت

۲-۲-نداشتن منع قانونی ادامه تحصیل ازنظرمقررات آموزشی وخدمت وظیفه عمومی

۳-۲- دارا بودن مدرک تحصیلی تایید شده مقاطع قبلی

۴-۲- نداشتن بیش از یک وقفه تحصیلی در زمان تسلیم تقاضا به مؤسسه

۵-۲-دارابودن دیپلم دوازده ساله یا پیش دانشگاهی یا معادل ارزشیابی شده آن به تایید وزارت آموزش و پرورش برای متقاضیان ادامه تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی

ماده۳: شرایط اختصاصی انتقال به شرح زیر است:

۱-۳ – میانگین نمرات امتحانی کتبی پایان دوره کامل متوسطه یا پیش دانشگاهی ، برای انتقال به دوره های کارشناسی کمتر از ۱۲ و برای دوره های دکترای عمومی کمتر از ۱۴ نباشد.

۲-۳- مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته : گذراندن حداقل ۱۲ واحد درسی یا معادل آن دریک نیمسال تحصیلی .

۳-۳- مقطع کارشناسی پیوسته :گذاراندن حداقل ۲۴ واحد درسی یا معادل آن در یک سال تحصیلی با میانگین کل حداقل ۲,۵ از ۴ یا معادل آن

۴-۳- مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته :گذراندن حداقل ۱۴ واحد درسی یا معادل آن در یک سال تحصیلی با میانگین کل حداقل ۳ از ۴ یا معادل آن

۵-۳- مقطع دکترای حرفه ای دامپزشکی : گذراندن حداقل ۴۸ واحد درسی یا معادل آن در دو سال تحصیلی با میانگین کل حداقل ۳ از ۴ یا معادل آن .

۶-۳- مقطع دکترای تخصصی:حداکثر یک سال از دوره تحصیل تا زمان دفاع از رساله باقی مانده باشد درموارد خاص شورای آموزشی مؤسسه اتخاذ تصمیم خواهد کرد.

۷-۳- مؤسسات غیر دولتی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند در صورتی که دانشجو دارای شرایط نمره واحد مندرج در ماده ۳ نباشد منوط به آنکه از حداقل نمره قبولی (دوره متوسط پیش دانشگاهی و ترم دانشگاهی ) و تعداد واحدها از یک ترم رسمی کمتر نباشد با تشخیص کمیسیون موارد خاص مؤسسه نسبت به پذیرش دانشجو اتخاذ تصمیم نماید.

تبصره ۱: تعداد حداقل واحدهای درسی مورد نیاز برای انتقال در مقطع کارشناسی برای فرزندان اعضای هیأت علمی دانشگاههای داخل کشور که بورسیه هستند و یا از فرصت مطالعاتی استفاده می کنند به نصف کاهش می یابد.

تبصره ۲: در صورتی که ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشجو در مقطع پایین تر با توجه به تعدادی از واحدهای گذرانده شده متقاضی در مقطع بالاترانجام شده باشد، واحد های مذکور به عنوان واحدهای گذرانده دانشجو در مقطع بالاتر مورد محاسبه قرار نمی گیرد.

تبصره ۳: ارزشیابی و پذیرش تعداد واحدهای درسی گذرانده شده دانشجو وفق مقررات مربوط بر عهده مؤسسه پذیرنده می باشد.

تبصره ۴: مدارک تحصیلی دانشجو باید به تأیید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل دانشجو رسیده باشد.

ماده ۴: سقف ظرفیت پذیرش دانشجوی انتقالی و میزان شهریه تحصیلی آنها توسطه هیأت امناء ، تصویب خواهد شد.

تبصره ۱: میزان شهریه تحصیلی و سقف پذیرش دانشجوی انتقالی به تفکیک رشته تحصیلی در هر سال به تصویب هیأت امناء خواهد رسید.

تبصره ۲: فرزندان اعضای هیأت علمی و دانشجویان بورسیه خارج از کشور ازپرداخت شهریه معاف خواهند بود. و شهریه فرزندان مامورین رسمی دولت به خارج از کشور در مؤسسات دولتی مطابق شهریه شبانه خواهد .

ماده ۵:دانشجو دردوران تحصیل تابع مقررات وضوابط مورد عمل مؤسسه پذیرنده است.

تبصره ۱: مؤسسه می تواند ضمن رعایت شرایط اختصاصی ماده ۳ از طریق برگزاری مصاحبه علمی ، اتخاذ تصمیم نماید.

تبصره ۲: ثبت نام دانشجویان بورسیه وزارت در خارج از کشور منوط به تایید اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت است .

ماده ۶: تعداد و مشخصات واحدهایی که دانشجو باید بگذراندو حداکثر مدت زمان مجاز برای اتمام تحصیل از سوی گروه آموزشی ذیربط مؤسسه پذیرنده تعیین می شود.

ماده ۷:پذیرش دانشجو برای رشته ها و مقاطع تحصیلی دایر در مؤسسه انجام می شود.

این دستور العمل در۷ماده و ۸ تبصره در تاریخ ۱/۷/۸۳ به تصویب وزیر علوم و تحقیقات و فناوری رسیده وپس از ابلاغ قابل اجرا است.ضمنا ازتاریخ تصویب این دستور العمل،کلیه آیین نامه ها ومصوبات قبلی وبخشنامه های مغایرباآن لغو می گردد.

آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی خارج ازکشور به دانشگاه آزاد اسلامی»

ماده ۱- دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ظرفیت پذیرش دانشجو در واحدهای دانشگاهی خود در سطح کشور همه ساله تعدادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور را که مایل به ادامه تحصیل درایران بر اساس مقررات این آئین نامه می پذیرد.

ماده ۲- شرایط انتقال دانشجو از دانشگاههای خارج از کشور به دانشگاه آزاد اسلامی به شرح زیر است:

۱-۲- داشتن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی.

۲-۲ – نداشتن منع قانونی برای ادامه تحصیل ازنظرمقررات آموزشی و وظیفه عمومی.

۳-۲- برخورداری از توانائی جسمی لازم و متناسب با رشته تحصیلی.

۴-۳- تحصیل در یکی از دانشگاهها و موسسات عالی معتبر خارجی برابر ضوابط وزارت،‌علوم ،‌تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

۵-۲- داشتن دیپلم کامل متوسطه یا معادل ارزشیابی شده آن برای انتقال به دوره کاردانی، کارشناسی وکارشناسی ارشد پیوسته، مدرک کاردانی برای ورود به دوره کارشناسی ناپیوسته ،مدرک کارشناسی برای ورود به دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته و مدرک کارشناسی ارشد برای ورود به دوره عالی تحقیقات(دکتری).

۶-۲- گذراندن حداقل ۱۲واحد درسی با حداقل میانگین ۲٫۵ برای دانشجویان دوره کاردانی یا حداقل میانگین ۳ برای دانشجویان دوره کارشناسی و ۲۸ واحد درسی با حداقل میانگین ۳ برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد پیوسته.

- محاسبه میانگین در هر مورد بر اساس مجموع واحدهای انتخابی دانشجو در طول مدت تحصیل در خارج از کشور صورت می گیرد.

تبصره : آن دسته از متقاضیانی که قبل از تاریخ تنظیم تقاضا برای دانشگاه آزاد اسلامی به دلایل آموزشی از دانشگاه مربوط اخراج شده یا ترک تحصیل نموده اند حق برخورداری از مفاد این آئین نامه را نخواهند داشت.

ماده ۳- پذیرش دانشجو در همان مقطع و رشته تحصیلی وی در خارج از کشور انجام می شود و نوع دیپلم متوسط ملاک ورود به رشته تحصیلی نخواهد بود.

تبصره ۱: پذیرش دانشجو برای مقطع بالاترازمقطع تحصیلی وی درخارج از کشور مجاز نیست اما پذیرش دانشجو در مقطع پائین تر از بنا به تمایل شخصی با صلاحدید شورای پذیرش بلامانع است.

تبصره ۲: در صورتی که رشته تحصیلی دانشجو در هیچیک از واحدهای دانشگاه وجود نداشته باشد دانشجو با صلاحدید شورای پذیرش به نزدیکترین رشته تحصیلی که در قیاس با سایر رشته ها بیشترین مشابهت و کمترین اختلاف را با رشته تحصیلی متقاضی داشته باشد برای ادامه تحصیل پذیرفته خواهد شد.

ماده ۴- در صورت کثرت تقاضاهای انتقال زائد بر ظرفیت واحدهای دانشگاهی پذیرش دانشجو براساس اولویتهائی به شرح زیر انجام می شود:

۱-۴- بالا بودن سطح علمی مؤسسه.

۲-۴- بالا بودن میانگین نمرات دروس انتخابی دانشجو.

۳-۴- پذیرفته شدن در آزمون ورودی موسسات آموزش عالی کشور قبل از شروع به تحصیل در خارج کشور.

ماده ۵- متقاضی انتقال به دانشگاه آزاد اسلامی موظف است فرم تکمیل شده درخواست خود را به همراه یک نسخه از آخرین راهنمای دانشگاه محل تحصیل خود و سایر مدارک لازم که به تائید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل تحصیل دانشجو رسیده باشد و فیش بانکی مربوط به پرداخت هزینه بررسی انتقال حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه برای نیمسال اول و تا پایان مهرماه برای نیمسال دوم هر سال به سازمان مرکزی دانشگاه ارسال نمایند.

دفترچه راهنماء و فرمهای مربوط به انتقال ازطریق سازمان مرکزی دانشگاه و دفاتر نمایندگیهای ج.ا. ایران در خارج از کشوردراختیار متقاضیان قرار می گیرد.

ماده ۶- درخواستهای رسیده ابتدا از طریق کمیته های کارشناس از حیث انطباق آن با شرایط مذکور در ماده ۲ آئین نامه مورد بررسی قرار می گیرد در این حال کلیه درخواستهائی که فاقد هریک از شرایط مندرج در آئین نامه باشد از مجموعه تقاضاها کنار گذاشته خواهد شد و مدرک متقاضیان حائز شرایط جهت ارزشیابی علمی به گروههای تخصصی ارجاع خواهد شد.

ماده ۷- کمیته های ارزشیابی علمی پیشینه تحصیلی دانشجو را از حیث نمره ،گذراندن دروس تخصصی،تعداد نیمسالهای تحصیلی ،میانگین کل و… مورد ارزیابی قرار خواهند داد و با توجه به وضعیت تحصیلی متقاضی اولویتهای موضوع ماده ۴ این آئین نامه پیشنهاد خود را به شورای پذیرش اعلام خواهد کرد.

تبصره – در صورتی که متقاضی به تشخیص کمیته های ارزشیابی علمی صلاحیت ادامه تحصیل در رشته تخصصی مورد تقاصای خود نداشته باشد با صلاحدید کمیته تخصصی زبان خارجی و تائید شورای پذیرش می تواند برای تحصیل در رشته زبان خارجی مربوطه معرفی شود.

ماده ۸- پیشنهاد کمیته ارزشیابی درهر مورد در شورای پذیرش دانشگاه متشکل از:

۱-۸- معاون آموزشی دانشگاه یا نماینده ایشان.

۲-۸- معاون دانشجوئی دانشگاه با نماینده ایشان.

۳-۸- مدیرکل آموزشی دانشگاه .

۴-۸- دو نفر از اعضای هیات علمی به پیشنهاد معاون آموزشی و موافقت ریاست دانشگاه مورد بررسی و اتخاذ تصمیم نهائی می گیرد و رای شورای پذیرش پس از تائید ریاست دانشگاه لازم الاتباع است.

ماده ۹- کلیه پذیرفته شدگان برای ادامه تحصیل به واحدهای دانشگاهی شهرستانها معرفی خواهند شد.

ماده ۱۰- پذیرفته شدگان موظفند در همان نیمه سال تحصیلی تعیین شده توسط دانشگاه در رشته مربوط ثبت نام والا منصرف از تحصیل محسوب خواهند شد.

ماده ۱۱- معادلسازی و پذیرش دروس گذرانده شده دانشجویان انتقالی توسط گروههای آموزشی پذیرنده دانشجو در واحد دانشگاهی مربوط از میان دروسی با نمرات ۱۲ و بالاتر انجام خواهد شد در هر حال تعداد واحدهای مورد قبول واحد دانشگاهی از تعداد واحدهای پذیرفته شده توسط گروه کارشناسی سازمان مرکزی نباید بیشتر باشد.

ماده ۱۲- ادامه تحصیل این قبیل دانشجویان درهرمقطع براساس مقررات آموزشی معمول دانشگاه آزاد اسلامی در همان مقطع انجام می شودو دانشجوی انتقالی موظف است کلیه واحدهای باقیمانده دوره را بر اساس مقررات آموزشی معمول دانشگاه آزاد اسلامی با موفقیت بگذراند.

ماده ۱۳- انتقال دانشجویان موضوع این آئین نامه از یک واحد دانشگاهی به واحد دانشگاهی دیگر تنها برای یک نوبت با رعایت مقرارات مربوط بلامانع است.

ماده ۱۴- اعطای مدرک تحصیلی به این قبیل پذیرفته شدگان موکل به این است که دانشجو دردوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته حاقل ۲۰ واحد در دوره کارشناسی حداقل ۴۰ واحد در دوره کارشناسی ارشد پیوسته حداقل ۶۰ واحد در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته حداقل ۱۶ واحد درسی را با موفقیت و بر اساس مقررات آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی بگذراند.

تبصره : دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته که تمامی واحدهای درسی دوره را به استثنای پایان نامه گذرانده باشند از شمول این ماده مستثنی هستند. پذیرش این قبیل دانشجویان در صورت تصویب شورای آموزشی دانشگاه می تواند برای گذراندن واحدهای درسی لازم و پایان نامه صورت پذیرد.

ماده ۱۵- این آئین نامه در ماده (۶ تبصره و ۱۴ بند)در تاریخ ۲۰/۱۲/۱۳۶۸ به تصویب رسید و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است.

مدارک لازم برای انتقال: مدرکی که باید توسط داوطلب تهیه و به نشانی تهران – خیابان پاسداران –نیستان نهم- دانشگاه آزاد اسلامی (دفتر خدمات آموزشی)- منطقه پستی ۱۹- صندوق پستی .۴۶۶/۱۹۵۸۵ ارسال گردد:

۱- تکمیل شده فرم درخواست انتقال (این فرم ضمیمه دفترچه راهنمای انتقال است)

۲- فرم تائیدیه (سفارت،کنسولگری،انجمن اسلامی دانشجویان)

۳- فرم مشخصات برای گزینش اخلاقی

۴- فتوکپی کلیه مدارک تحصیلی (دیپلم متوسطه و بعد از آن)

۵- ریز نمرات واحدهای درسی گذرانده در رشته کنونی با مهر برجسته دانشگاه مربوط و تائید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل.

۶- فتوکپی شناسنامه عکسدار.

۷- دو قطعه عکس.

۸- فیش بانکی مبلغ ۶۰۰۰۰ ریال به شماره ۲۴۴۰ بانک ملی شعبه کاشف تهران به نام دانشگاه آزاد اسلامی ایران.

یادآوری۱: دانشگاه به محض دریافت مدارک،کتبا به نشانی اعلام وصول خواهد کرد.

یادآوری۲: مبلغ مذکور اعم از موافقت یا عدم موافقت با تقاضای داوطلب،به هیچوجه مسترد نخواهد شد.

بخش سوم: توصیه های مهم دانشجویی، آدرس، تلفن و لینکهای مفید

۱- توصیه های ضروری در محل دانشگاه – انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی با توجه به اینکه مدارک بسیاری از دانشگاه های اوکراین تایید نشده است.

- به هنگام ورود به اوکراین،‌ اسم و آدرس دانشگاه خودرا به زبان فارسی،روسی و یا اوکراینی یادداشت نموده و همیشه همراه خود داشته باشید.

- همیشه شماره تلفن های ضروری، همچون دانشگاه، ‌خوابگاه،‌ پلیس و سفارت را همراه داشته باشید.

- بعداز ثبت نام در دانشگاه در فرصت مقتضی با مراجعه به بخش کنسولی سفارت اقدام به تشکیل پرونده دانشجویی نمایید.

- درصورت وقوع هرگونه تبعیض درامرآموزش و یا برخوردهای غیرقانونی مسئولین دانشگاه و یا پلیس باشما و یا وقوع هرنوع درگیری در محل خوابگاه و ایجاد مزاحمت برای شما و یا دیگر دوستانتان مراتب را به بخش کنسولی سفارت به صورت کتبی،‌ تلفنی و یا حضوری اطلاع دهید.

- درصورت نارضایتی از وضعیت محل تحصیل و یا خوابگاه موارد را به صورت مکتوب به سفارت اطلاع دهید ،‌ مطمئن باشید نظرات شما مؤثر واقع خواهد شد.

- در صورت ارائه اطلاعات غلط توسط افراد و یا شرکت های اعزام کننده دانشجو و یا اخذ مبالغ غیرقانونی از شما،‌ مراتب را به سفارت به همراه مشخصات کامل فرد و یا شرکت اعزام کننده گزارش دهید.

۲- توصیه های ضروری درمحل خوابگاه و یا اقامت

- بر اساس آمار منتشر شده،‌ کشور اوکراین با حدود دهها هزار نفر بیمار ایدزی در قاره اروپا مقام اول را دارد،‌ ‌لذا در روابط اجتماعی خود و در استفاده از وسایل عمومی و مراجعه به آرایشگاهها و یا بیمارستانها احتیاط و دقت کامل را داشته باشید.

- در خوابگاه،‌ همیشه درب اتاق و پنجره های خود را قفل نمایید. حتما روی درب اتاق چشمی نصب نمایید.

- حتما اجازه دهید هم اتاقی و یا یک دوست شما از اینکه با چه کسانی بیرون می روید و چه موقع باز می گردید،‌ مطلع شود.

- قبل از بازکردن درب یا پاسخگویی به شخصی که آن طرف درب است،‌ اول هویت او را شناسایی کنید.

- هرگز به کسی که نمی شناسید، اجازه ورود به اتاق ندهید یا به اتاق آنها نروید.

- هرگز کسانی را که در کافه تریا و یا دیگر مکانهای عمومی ملاقات کرده اید و کاملا با هویت و مشخصات روحی و روانی آنان آشنا نشده اید، ‌به اتاق خود دعوت نکنید.

- تعداد و شماره سریال و یا عکس اشیاء‌ قیمتی و یا شماره دلارهای خود را تهیه کنید و آنها را در جای امن نگه داری کنید.

- حتی اگر برای مدت کوتاهی از اتاق خارج می شوید،‌درب اتاق را قفل نمائید،‌ تا این کار برای شما به صورت یک عادت درآید.

- هنگام خروج از اتاق، رایانه و کلیه وسایل برقی غیر ضروری را خاموش کنید.

- افراد محل اتاق و خوابگاه و ویژگیهای روحی آنها را شناسایی کنید تا در روابط خود با آنان دچار مشکل نشوید.

- تاازخصوصیات روحی وشخصیتی افرادآگاهی کافی پیدانکرده ایدباآنان معاشرت نکنید.

- در صورت تماس تلفنی فردی با شما که او را نمی شناسید هرگز اسم ‌یا شماره و یا هر گونه اطلاعات فردی خود را ندهید.

- هنگامی که کسی تلفنی برای شما مزاحمت ایجاد کرد،‌ عصبانی نشوید و چیزی نگویید، فقط محترمانه تلفن را قطع کرده و جواب ندهید.

- مزاحمت های تلفنی راحتما به دوستان و در صورت لزوم به پلیس و یا بخش کنسولی سفارت اطلاع دهید.

- درصورتی که افرادی درمحل تحصیل و یاخوابگاه برای شما ایجاد مزاحمت می کنند، ‌مشخصات فرد و یا افراد مورد نظر را به صورت کتبی به سفارت اطلاع دهید.

- اگر در هنگام ورود به اتاق خود متوجه شدید کسی وارد آن شده به چیزی دست ندهید و به پلیس و یا مسئولین خوابگاه اطلاع دهید.

۳- توصیه های ضروری در اطراف محل سکونت و تردد در شهر

- کارت شناسایی خود را همیشه همراه داشته باشید.

- هنگامی که فرد و یا افرادی به عنوان پلیس جلو شما را گرفتند،‌از آنان محترمانه بخواهید که کارت شناسایی خود را به شما ارائه کنند.

- مدارک خود را هرگز به کسی ندهید.

- اگر احساس کردید توسط کسی در شب تعقیب می شوید، ‌فورا به سمت مناطق دارای نور مناسب یا ساختمان و یا فروشگاهی که می دانید باز است، ‌بروید.

- همیشه به احساس خود اعتماد کنید. اگر نسبت به شخصی که نزدیک شما است و احساس خوبی نسبت به او ندارید، از آن محل دور شوید.

- محل تلفن های عمومی و اضطراری محل سکونت خود را ‌شناسایی کنید.

- شماره تماس های ضروری همچون:سفارت،‌ پلیس،‌ حراست دانشگاه و دوستان نزدیک خود را همیشه و درهر موقعیتی همراه داشته باشید.

- هنگامی که افرادی برای پرسیدن مسیر یا درخواست پول، شما را متوقف می کنند، ‌مراقب باشید و هنگام پاسخ بین خودتان و فرد مورد نظر فاصله لازم را ایجاد کنید.

- هنگام شب حتی الامکان تنهایی جایی نروید و در صورت لزوم ازخیابانها و مسیرهای پررفت و آمد و با نور مناسب و یا زیر گذرها عبور کنید.

- در صورت امکان همیشه گروهی سفر کنید.

-کلیدهای خود را در دست خود و آماده نگه دارید تا درصورت لزوم فورا به ماشین سوار شوید و یا وارد اتاق شوید.

- اگر مورد سرقت واقع شدید، مقاومت نکنید. پول اندک ارزش ریسک ندارد، ‌به ویژه هنگامی که طرف مقابل مسلح باشد.

- هیچگاه پول زیاد با خود حمل نکنید.

- اگر با کسی کدورتی و یا دعوایی داشته اید حتما مشخصات آنان را به دوستان صمیمی خود بدهید.

- از افراد غریبه درخواست کمک نکنید و با آنها جایی نروید و در عوض بخواهید که برای کمک شما، درخواست کمک کنند.

- دارایی ها و مدارک خود را در معرض دید قرار ندهید.

- در اماکن عمومی و شلوغ مواظب مدارک و پول همراه خود باشید .

- هرگز اطلاعات کارت اعتباری، کارت بانک و یا مقدار پول خود و یا اطلاعات محرمانه را پشت تلفن بازگو نکنید.

- شماره ماشین خود را سعی کنید در حراست دانشگاه و یا خوابگاه ثبت کنید و مشخصات آن را به دوستان خود بدهید.

- اگر موضوعی تهدیدزا برای شما رخ داد و یا اینکه شاهد جرمی در خصوص دوستان خود بودید بهتر است مراتب را سریعا به سفارت و پلیس گزارش دهید.در ارائه گزارش به موارد زیر توجه کنید.

- حادثه کجا و در چه زمانی اتفاق افتاده است؟

- آیا مظنون و مظنونان مسلح بوده اند؟

- آخرین بار و آخرین مکانی که آنها را دیده اید؟

- مشخصات ظاهری مجرمین نظیر:جنس،‌نژاد،‌سن،‌وزن، ‌قد، ‌رنگ واندازه مو، ‌خالکوبی و زخم صورت و دیگر ویژگیهای ظاهری را یادداشت کنید. شماره ماشین و سایر مشخصات آنها را بردارید.

- همیشه به خاطر داشته باشید،که امنیت در گروه در جمع بودن است.

- سعی کنید از دوستان خود مراقبت کنید.

- همیشه در هنگام شب یک هشدار دهنده شخصی و یا وسیله دفاعی غیرخطرناک همراه داشته باشید.

- هیچگاه به خود اطمینان نکنیدکه برای شما ممکن نیست اتفاقی رخ دهد، ‌همیشه تمام مسایل را پیش بینی کنید.

- برنامه های ورزشی خود را در محیط های باز و در روز روشن و یا در اماکن ورزشی معتبر و پر رفت و آمد انجام دهید.

- از آوردن کیف و اشیاء ‌قیمتی به سالن های ورزشی خودداری کنید.

- در اماکن ورزشی اگر تنها هستید از گرفتن دوش در رختکن خوداری کنید.

- ازرفتن به پارک،‌جنگل ودیگراماکن تفریحی دورافتاده و یاخلوت خودداری کنید ودرصورت لزوم با دیگر دوستان خود به صورت گروهی بروید.

- هرگز کلید اتاق و یا وسیله نقلیه خود را به دیگران ندهید.

- اگر کسی برای شما ایجاد مزاحمت کرد و قصد درگیری داشت هیچگاه درگیر نشوید حتی در صورتی که مطمئن هستید زور شما بیشتر است. سریعا محل را ترک کنید. جان شما بیشتر از غرور شما ارزش دارد.

- سعی کنیددرپوشش بسیارساده ودررفتاربسیارمحافظه کار، ‌مؤدب و تابع قوانین باشید.

- نقض قوانین فرصت مناسبی در اختیار مجرمین و حتی پلیس برای اخاذی و یا برخورد منفی با شما فراهم می کند.

- از استفاده از لوازم و وسایل گران قیمت و زرق و برق دار که موجب جلب توجه دیگران شود،‌خودداری کنید.

- درصورت مشاهده درگیری از آن محل فاصله بگیرید چون ممکن است ناخواسته قربانی خشونت شوید.

- هیچ گاه پول زیاد با خود حمل نکیند.

- همشه پول خود را در بانکها و یا باجه های معتبر تعویض نمایید و در هنگام تعویض پول، مواظب اطراف خود باشید. هیچگاه توسط افراد و یا در جاهای خیلی خلوت اقدام به اینکار نکیند. بسیاری از کف زنی ها در مقابل صرافیها اتفاق می افتند.

- هیچگاه از خیابانهای خلوت و تنگ و باریک عبور نکیند.

- در صورت استفاده از معابر زیر گذر، بسیار احتیاط نمایید و در صورت خلوت بودن ازآنجا عبور نکنید.

- درامکان شلوغ همچون مترووفروشگاههای روباز مراقب تنه زدن ها وایجاد درگیریهای ساختگی باشید،‌چون ممکن است مدارک و پول شما مورد سرقت قرار گیرد.

- سعی کنید پول یا مدارک خود را در چند نقطه مختلف در بدنتان قرار دهید.

- اگر دلار و یا کیف پولی در خیابان دیدید به آن دست نزنید،‌ چون یکی از شگردهای سارقین قرار دادن مقداری پول در کنار خیابان و پیاده رو است و بعد از برداشتن آن توسط عابران ،‌اقدام به اخاذی می نمایند.

- یکی از شگردهای سارقین استفاده از کودکان،‌گداها و افراد معلول است چه جهت سرقت به طور مستقیم توسط آنان و یا به منظور ایجاد صحنه سازی و یا فریب و حواس پرتی قربانی، ‌لذا درمواجهه با این افراد با احتیاط برخورد کنید.

- در صورتی که فردی تمایل خود را جهت مکالمه به زبان انگلیسی و یا علاقمند به کمک به شما نشان داد، ‌بسیار محتاط باشید.

- سعی کنید همیشه از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، از سوار شدن به وسایل شخصی حتی المقدور خوداری کنید.

- در صورت اقامت در هتل همیشه مدارک، پول و اشیاء ‌قیمتی خود را در قسمت امانات هتل نگهداری کنید.

- هیچگاه با افراد در داخل اتاق خود قرار ملاقات نگذارید، ملاقات های خود را در قسمت لابی هتل و یا در اماکن عمومی و یا ورودی خوابگاه بگذارید.

- درصورت مراجعه خدمه هتل و یا پلیس به اتاق شما، با درخواست ارائه مدارک، اول از هویت آنها مطلع شوید.

- اگر وسایل شما درصندوق عقب تاکسی گذاشته شده است،‌درهنگام رسیدن به مقصد ابتدا صبر کنید راننده پیاده شود و صندوق عقب را باز نماید. در ماشین را بازنگهدارید تا تمام وسایل شما را راننده از صندوق خارج نماید .

۴- آدرس و شماره تماس نهادهای ایرانی در اوکراین

 ۴-۱- سفارت جمهوری اسلامی ایران در کیف آدرس: ‌کیف،‌خیابان گرگلو اونیورسیتتسکا، شماره ۱۲

شماره تلفن:‌ ۲۵۳۸۵۰۱-۲۵۳۸۵۴۳-۲۵۳۸۵۳۳ (۰۰۳۸۰۴۴)

شماره فکس:‌۴۶۱۹۱۴۶

آدرس ایمیل : Kyiv@mfa.gov.ir

آدرس وب سایت اینترنتی:www.iranembassy.com.ua

ایام تعطیلات هفتگی: ‌روزهای شنبه و یکشنبه ساعات کار کنسولی:۸:۳۰ دقیقه صبح لغایت ۱۳:۳۰

ساعات کار سفارت: صبح ها ۸:۳۰ لغایت ۱۳ عصرها : ۱۴:۳۰لغایت ۱۷:۳۰

۴-۲- مدرسه جمهوری اسلامی ایران درکیف آدرس: اوکراین ،‌کیف،‌ منطقه پادول، خیابان نابرژنا لوگایا،‌شماره ۲

شماره تلفن و فاکس: ۴۲۸۷۳۰۳- (۴۴۳۸۰ ۰۰)

 

۴-۳- انجمن اسلامی دانشجویان در کیف آدرس :‌خیابان راوانا زاپوزکاوا، ساختمان ۲/۲۰ آپارتمان شماره ۳۸

تلفن:‌۲۴۳۶۰۲۷

آدرس وب سایت:www.isaee.org

مسئول انجمن اسلامی:‌آقای حسن پارامی ساعت کار: ‌۲۰ ـ ۱۸

جلسه هفتگی: شنبه ها ساعت ۲۰- ۱۷

۴-۴- کتابخانه ایران در کتابخانه ملی اوکراین در کیف این کتابخانه توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است که با حدود ۳ هزار جلد کتاب و نشریه در زمینه های گوناگون آموزشی،‌ تاریخی، ادبی، جغرافیا، معماری، هنر،‌ایرانشناسی می تواند بخشی از نیازهای تحقیقاتی پژوهشگران، استادان و دانشجویان اوکراینی و ایرانی را برآورده ساخته و منبعی مفید برای معرفی تاریخ، ‌فرهنگ، ‌ادبیات، هنر ودستاوردهای ایران می باشد.

آدرس:‌ خیابان سورک لتا شماره ۳

تلفن:‌۲۶۴۴۷۹۴

ساعات و ایام کاری:۱۰ صبح تا ۵ عصر به جزء‌ روزهای شنبه و یکشنبه

 

۴-۵- کتابخانه سفارت جمهوری اسلامی ایران ‌در کیف این کتابخانه حدود ۲۵۰۰ جلد کتاب در موضوعات مختلف مربوط به کشورمان و همچنین تعداد قابل توجهی فیلم سینمایی در موضوعات مختلف دارد. علاقمندان می توانند با مراجعه کتاب و گرو گذاشتن مبلغی کتاب و یا فیلم مورد نظر خود را امانت بگیرند. کتب موجود در این کتابخانه در کتابخانه ایران در کتابخانه ملی اوکراین نیز موجود است.

۴-۶- آدرس و شماره تماس هواپیمایی کاسپین در کیف

خیابان زا لاتفسکایا ۲/۴ طبقه دوم ـ آپارتمان ۲

تلفن: ۴۸۶۰۲۵۲

۴-۷- آدرس و شماره تماس هواپیمایی یوام در کیف خیابان شولفسکایا ۷

تلفن: ۲۳۸۲۰۰۲- ۴۸۶۰۲۵۲

۴-۸- آدرس مسجد مسلمانان اوکراین(‌مسجد رحمت) در کیف

خیابان لوکیانفسکایا ۴۶

تلفن: ۴۶۵۱۸۷۸
Designed by Mehdi Khalili for www.ApplyNeeds.com

All Rights Reserved, Copyright 2010